Magabiztosan nyert otthon, ismét vezet a Falco a férfi kosárlabda-bajnokság döntőjében

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2024.05.17. 20:13
Sztefan Pot (balra) egy lepattanó híján tripla dupláig jutott a Falcóban (Fotó: Szabó Miklós)
A Falco hazai pályán 100–76-ra legyőzte a Szolnokot a férfi kosárlabda NB I döntőjének péntek esti mérkőzésén, ezzel 2–1-re vezet az egyik fél harmadik sikeréig tartó párharcban. A bronzcsata véget ért: az Alba Fehérvár harmadszor is megverte a ZTE-t (109–78), söpréssel megszerezte a bajnokság harmadik helyét.

A MECCSLABDA KIHARCOLÁSÁÉRT lépett parkettre péntek este a Falco és a Szolnok Szombathelyen, a férfibajnokság fináléjának harmadik összecsapásán. Az 1–1-ről folytatódó csata pénteki tétje igen nagy volt: aki nyer, az egyetlen sikerre kerül a bajnoki címtől.

A döntőben eddig mindkét csapat magabiztosan nyerte meg a hazai meccsét: a címvédő a nyitányon 24, a kihívó kedden 13 ponttal bizonyult jobbnak. „Ideje, hogy kiélezett végjátékot is lássunk a fináléban” – mondták a semleges drukkerek, míg a szolnoki illetőségűek abban bíztak, hogy amint az Alba elleni elődöntőben, most is a harmadik találkozó lesz az, amelyiken elcsenik a rivális pályaelőnyét. Persze erre csak akkor lehetett sanszuk, ha legalább olyan dobóformát mutatnak a Savaria Arénában, mint kedden a Tiszaligetben (16/29 hárompontos). A címvédőnek viszont nem kellett aggódnia, hiszen több mint egy éve, tavaly március óta nem kapott ki magyar ellenféltől saját csarnokában, ami mutatta, vendégként mennyire nehéz bevenni a létesítményt.

Hiába kezdte először jól a meccset az Olaj ebben a sorozatban, Tanoh Dez András remeklésével a 7. percben mégis nyolcpontos előnyben volt a házigazda. A fiatal magyar hátvéd hat perc alatt kilenc pontot szerzett, miközben sok volt a reklamálás, ahogyan a második meccsen is, Anthony Durham és Antonio Jordano például holtidőben kakaskodott. Így is tapadt az Olaj, szoros és feszült csata zajlott a parketten, s noha a vendégeknél Sztrahinja Jovanovics ragyogóan játszott – már a nagyszünetig 18 pontot dobott –, a Falco nyolc ponttal vezetett a nagyszünetben.

Ritmustalan, töredezett volt a játék, sok megszakítással, de ez nem zavarta Keller Ákost, a válogatott center közelről és távolról is betalált, sziporkázott, s főleg az ő eredményessége révén pillanatok alatt meglépett a bajnok 20 ponttal a harmadik negyedben, amivel le is zárta a meccset.

A címvédő a párharc során először mutatta meg, miért tartotta mindenki abszolút favoritnak már az idény kezdete előtt – a Szombathely 2–1-re vezet, és hétfőn már a trófeát is hazaviheti Szolnokról, ha ott is tud győzni.

KELLER Ákos, a Falco centere: – Az első pillanattól kezdve a mi akaratunk érvényesült, jobban akartuk a győzelmet. Jól járt a labda, sokat segítettünk egymásnak védekezésben, emellett sok üres dobóhelyzetet alakítottunk ki, amelyeket ezúttal jó százalékkal értékesítettünk. Ez volt a döntő, most nekünk ment be, nem a Szolnoknak, mint kedden. Ezzel a felfogással megyünk a hétfői meccsre, szeretnénk lezárni a párharcot, nem akarunk ötödik meccset.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉS
FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–NHSZ-SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 100–76 (26–21, 23–20, 24–18, 27–17)
Szombathely, 3400 néző. Vezette: Praksch, Montgomery-Tóth, Nagy V.
FALCO: POT 12/3, Tanoh Dez 9/6, BENKE 13, Tiby 4, Krivacsevics 2. Csere: KELLER Á. 18/12, PERL 18/3, Pongó Marcell 6, Kovács B., Jordano 9/6, Barac 9/3, Veraszto. Edző: Milos Konakov
SZOLNOK: JOVANOVICS 24/9, Durham 5/3, Lukács 8/3, Thomas 6/3, Wiggins 3. Csere: Eads 5/3, PONGÓ MÁTÉ 10/6, Pallai 11/9, Révész 4, Rudner, Kiss. Edző: Oliver Vidin
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–7. 5. p.: 15–9. 7. p.: 20–12. 11. p.: 28–24. 14. p.: 30–27. 16. p.: 35–32. 18. p.: 44–34. 19. p.: 44–40. 23. p.: 55–42. 27. p.: 67–47. 32. p.: 75–61. 36. p.: 93–64.
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–1 a Falco javára
MESTERMÉRLEG
Milos Konakov: – Ez a finálé, a kis részletek döntenek. Most a harmadik negyedben jelentős előnyt szereztünk, és utána is nagy energiával játszottunk. Az agresszív védekezésből jött néhány könnyű kosár, ezzel léptünk meg. Egy győzelemre vagyunk a bajnoki címtől, előnyben vagyunk, de a legjobbunkat kell nyújtani, ha hétfőn le akarjuk zárni a párharcot.
Oliver Vidin: – A második félidőben puhányak voltunk, sok személyi hibát követtünk el, a védekezésünk gyenge volt. A legfontosabb, hogy rosszul olvastuk a Falco támadásait, a centereink lassúak voltak és sok akcióban lemaradtak, emellett rengetegszer adtuk el a labdát, s ezekből sok kosarat kaptunk. A Falco huszonöt, mi csak öt pontot dobtunk szerzett labdákból, ez volt a különbség.

A 3. HELYÉRT, 3. MÉRKŐZÉS
ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR–ZALAKERÁMIA ZTE KK 109–78 (32–22, 25–21, 30–18, 22–17)
Székesfehérvár, 1000 néző. Vezette: Földházi, Goda, Ádám
ALBA: CHAMBERS 21/12, Kass 7/3, BARNETT 17/9, PHILMORE 23/6, Dickey. Csere: VOJVODA 22/9, Balogh M. 4, Takács Milán 4, Fazekas M. 6, Takács Martin 2, Góbi M. 3/3, Kiss B. Edző: Alejandro Zubillaga
ZTE : PAIGE 12/6, Szalay 1, ONA EMBO 16/3, Ikpe 8, Tóth Á. 13/3. Csere: KELLER I. 14/6, Csuti 6, Németh Á., Csátaljay 2, Gyimes 4, Makkos 2. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása: 3. perc: 7–9. 5. p.: 16–14. 8. p.: 24–22. 12. p.: 34–24. 15. p.: 44–30. 18. p.: 48–37. 22. p.: 62–44. 25. p.: 75–50. 28. p.: 80–55. 32. p.: 91–61. 35. p.: 98–65. 38. p.: 106–73
Kipontozódott: Dickey (29.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–0 az Alba javára
Alejandro Zubillaga: – Elértük a célt, sikerült nyerni, és megvan a bronzérem. Nagyon örülök ennek az idénynek, büszke vagyok a csapatomra, amely mindig összetartó volt, akkor is, amikor nehézségek adódtak. Nagyon nehéz három évad áll mögöttünk, de talán a Falcón kívül senkinek sem sikerült minden évben érmet szerezni. Természetesen ebben az idényben is az lett volna a jó, ha döntőbe kerülünk, de ez is nagyon szép eredmény, bronzérmet nyertünk, és kiléphetünk a nemzetközi porondra.
Matthias Zollner: – Nem kérdés, hogy a három mérkőzés alapján megérdemelte az Alba a bronzérmet. Amikor Zalaegerszegre érkeztem, a tizenegyedik helyen állt az együttes, végül negyedikek lettünk, gondolom, ez sikernek könyvelhető el. Természetesen az elmúlt hat mérkőzés nem nevezhető diadalmasnak, kell még néhány nap, hogy lenyeljük ezt a keserű pirulát, talán azután tudjuk majd ezt úgy értékelni, hogy sikert értünk el.
Tudósított: KÁLDOR ANDRÁS